Strona wykorzystuje pliki cookies w celu gromadzenia statystyk, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Drukuj

Jak poprawnie rozlicza się VAT?

Jednym z popularniejszych podatków, z którym na co dzień ma do czynienia, jest Podatek od Towarów i Usług, czyli tak zwany VAT. Jest to podatek pośredni, który jest pobierany na każdym etapie obrotu towarami oraz usługami. Konsumenci zwykle nie zwracają na niego większej uwagi, jednak jeśli chodzi o przedsiębiorców, to są to główni podatnicy podatku VAT, dlatego muszą wiedzieć więcej na jego temat. W dzisiejszym wpisie skupimy się na rozliczaniu Podatku od Towarów i Usług. Jak to robić poprawnie?

W jakich terminach trzeba rozliczać podatek VAT? 

Jednym z częstszych powodów, dla których Klienci odwiedzają nasze biuro rachunkowe w Krakowie, jest potrzeba wsparcia w kwestii rozliczania podatków. Jeśli chodzi o omawiany Podatek od Towarów i Usług, to jedną z ważniejszych kwestii są terminy rozliczania. Otóż podatek VAT może być rozliczany miesięcznie albo kwartalnie. Drugi przypadek dotyczy jednak wyłącznie małych podatników. Należy przez to rozumieć takie firmy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 1,2 mln euro. Rozliczania podatku musi się odbywać przy użyciu pliku JPK-V7M albo JPK-V7K. Cała procedura składa się z kilku etapów:

Co ważne, każdy przedsiębiorca ma indywidualny numer mikrorachunku podatkowego (numer jest nadawany jednorazowo). Numer jest przeznaczony do tego, aby kwartalnie lub co miesiąc wpłacać na niego różnice pomiędzy podatkiem naliczonym i należnym.

Co dokładnie podlega opodatkowaniu VAT? 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, co dokładnie podlega opodatkowaniu Podatkiem od Towarów i Usług. Jest to przede wszystkim obrót krajowy, przez który należy rozumieć dostawę towarów i świadczenie usług. Kolejnym elementem jest obrót wspólnotowy. Pod tym pojęciem z kolei kryje się sprzedaż towarów z Polski do innych państw członkowskich Unii Europejskiej i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o obrocie z zagranicą. W tym przypadku mowa o imporcie i eksporcie towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej.