Strona wykorzystuje pliki cookies w celu gromadzenia statystyk, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
Drukuj

Kadry, płace, ZUS

Zawieszenie działalnośći gospodarczej na miesiąc, czyli na ile?

Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 1 miesiąca, określonego przez Ustawę o działalności gospodarczej jako 30 dni. Muszą to być dni następujące po sobie, a początkiem zawieszenia może być dowolny dzień z przyszłości lub dzień złożenia zmiany w CEIDG (np. Urzędzie Miasta). Zawieszenie działalności gospodarczej zawsze jest na 24 miesiące (o jednym wyjątku piszę w dalej). Jeśli chcemy je skrócić, musimy zgłosić w CIEGD dzień odwieszenia. Jeśli chcemy od razu wskazać okres zawieszenia i odwieszenia, aby nie trzeba było dwa razy jechać do urzędu miasta lub składać elektronicznie informacji (o zawieszeniu i odwieszeniu), musimy w momencie składania informacji o odwieszeniu mieć zawieszoną firmę. Czyli działalność  należy zawiesić od tego samego dnia, w którym składamy w CEIDG informację o zawieszeniu. Kilka minut od zawieszenia możemy złożyć informację o odwieszeniu od danego dnia.

 

 

 

 

----

Link wysłany klientom w dniu 24-11-2015.

 

WOLNE ZA ŚWIĘTO PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ 26-12-2015 r.

Proszę w 12-2015 udzielić dnia wolnego pracownikom etatowym za święto przypadające 26-12-2015 r.

Dnia wolnego należy udzielić w tym samym miesiącu, w którym jest święto przypadające w sobotę.


W liście obecności można zaznaczyć w sposób przyjęty przez pracodawcę, że dany dzień jest dniem wolnym udzielonym w zamian za
święto przypadające w sobotę (np. skrótem WŚ)

Nieudzielenie wolnego wpływa na wysokość wynagrodzenia. Nieudzielenie wolnego powoduje powstanie płatnych nadgodzin wraz z dodatkami.

Nieudzielenie wolnego oznacza wykroczenie przeciw prawom pracownika i może wiązać się z karą ze strony PIP w razie kontroli.

Po pomniejszeniu czasu pracy o wolne za sobotę, pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przepracuje 168 godzin = 21 dni a pracownik zatrudniony na np. 1/2 etatu przepracuje 84 godziny.

Proszę przesłać nam w pierwszych dniach stycznia 2016 r. podpisaną listę/listy obecności za grudzień, ponieważ w celu sporządzenia listy płac muszę ustalić, czy powstały nadgodziny (oczywiście płatne z dodatkami za nadgodziny).