Sklep, punkt handlowy, zakład usługowy musi posiadać kasę fiskalną, od momentu rozpoczęcia sprzedaży produktów dla osób fizycznych nieprowadzących firmy i rolników ryczałtowych. Na liście jest wiele podmiotów gospodarczych, które muszą posiadać urządzenia rejestrujące obroty oraz wyłączonych z tego obowiązku.
Ewidencja przychodu jest wymagana od właściciela firmy, gdy korzystamy z ryczałtu. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wybór tej formy rozliczeń z fiskusem, ponieważ jest prostą rachunkowością. Nie każdy może z niej skorzystać, ale też nie dla każdej firmy ryczałt jest opłacalny, ponieważ nie ma odliczeń ponoszonych kosztów.
Płacenie podatków jest konieczne. Decyzja o wyborze formy opodatkowania działalności firmy jest ważna, z punktu widzenia zarządzania firmą. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie mamy od początku 2022 roku i czekające nas następne od 1 lipca tegoż roku, dobrze jest wiedzieć, jakie rozwiązania ma do wyboru przedsiębiorca?
Jednym z popularniejszych podatków, z którym na co dzień ma do czynienia, jest Podatek od Towarów i Usług, czyli tak zwany VAT. Jest to podatek pośredni, który jest pobierany na każdym etapie obrotu towarami oraz usługami. Konsumenci zwykle nie zwracają na niego większej uwagi, jednak jeśli chodzi o przedsiębiorców, to są to główni podatnicy podatku VAT, dlatego muszą wiedzieć więcej na jego temat. W dzisiejszym wpisie skupimy się na rozliczaniu Podatku od Towarów i Usług. Jak to robić poprawnie?
Rozwiązanie albo wygaśnięcie stosunku pracy wiąże się z kilkoma obowiązkami, które spoczywają na pracodawcy. W przypadku umowy o pracę mowa przede wszystkim o sporządzeniu świadectwa pracy. Taki dokument musi zostać wydany w ostatnim dniu trwania umowy. Oprócz tego warto też wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem Pracy świadectwo musi zawierać też szereg ściśle określonych elementów. Co dokładnie powinno się w nim znajdować i co jeszcze warto wiedzieć na temat tego dokumentu?
Jednym z obowiązków wielu przedsiębiorców jest prowadzenie JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jest to dokument, który zawiera informacje o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji VAT za dany okres, pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 i dodatkowe dane, które mogą być potrzebne do analizy poprawności rozliczenia. Właściciele firm, którzy z różnych przyczyn planują zawieszenie działalności gospodarczej, często zastanawiają się, do kiedy muszą składać JPK. Podpowiadamy, jak to wygląda w praktyce i o czym jeszcze należy pamiętać.
Wraz z 1 stycznia 2020 roku wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce otrzymali indywidualne rachunki podatkowe nazywane w skrócie mikrorachunkami. Jest to rodzaj rachunku bankowego, który służy wyłącznie do dokonywania wpłat – za jego pomocą możliwe jest uiszczanie należności z tytułu PIT, CIT oraz VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie). Numer mikrorachunku jest trudny do pomylenia, a w razie jakichkolwiek problemów można go sprawdzić o każdej porze i z każdego miejsca. Skąd zatem wziąć numer mikrorachunku? Jak prawidłowo płacić z jego użyciem podatki? I co jeszcze warto o nim wiedzieć? Opowiemy w dalszej części wpisu.
Jednym z ważniejszych zadań każdego przedsiębiorcy jest wywiązywanie się z obowiązków księgowych. Z uwagi na to, że wiąże się to z koniecznością posiadania dużej wiedzy i poświęceniem czasu, wielu właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Taka inwestycja się opłaca, ponieważ dzięki niej przedsiębiorca ma pewność, że najważniejszymi sprawami firmy zajmie się profesjonalny księgowy, który ma odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru firmy świadczącej usługi księgowe jest cena. Od czego zależy?