Strona wykorzystuje pliki cookies w celu gromadzenia statystyk, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

faktury logowanie

12 30-73-666 Zadwoń do biura rachunkowego

 794-328-384 (Play), 506-733-666 (Orange)

biuro@gorfin.pl

Posiadamy licencję Ministerstwa Finansów od 2006 !
Usługi księgowe Kraków Grzegórzki
GORFIN
Biuro Rachunkowe Kraków Grzegórzki
GORFIN
Prowadzenie księgowości Kraków Podgórze

Deregulacja zawodów zagrożeniem dla klientów biur rachunkowych

W związku z deregulacją zawodów (zniesienie jakichkolwiek wymagań stawianych osobom zajmujących się usługowym prowadzeniem księgowości, w tym posiadania Certyfikatu Księgowego), najlepiej wybierać biura rachunkowe działające na podstawie certyfikatu księgowego - szczególnie certyfikatu właściciela (biura rachunkowe zatrudniające osobę posiadającą certyfikat księgowy na np. 1/8 etatu również określają się jako certyfikowane). Dotychczas wydane uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zachowują ważność i można je zweryfikować na stronie Ministerstwa Finansów. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "wykaz osób posiadających certyfikat księgowy imię nazwisko" lub "certyfikat księgowy imię i nazwisko", aby pobrać plik pdf. "Wykaz osób posiadających certyfikat księgowy", zawierający wpis szukanej osoby.

W naszym przypadku proponujemy wpisać frazę – np. „certyfikat księgowy Dariusz Sandecki”.

Najrozsądniej będzie powierzać swoje sprawy podatkowe certyfikowanym księgowym, gdyż za wszelkie uchybienia niekompetentnego biura rachunkowego karany jest przedsiębiorca. Może on dochodzić zwrotu kary z ubezpieczenia biura księgowego (jeśli biuro je ma, gdyż nie jest już obowiązkowe i ochrona ubezpieczeniami dobrowolnymi może okazać się fikcją, o czym piszemy w następnym punkcie poświęconym zmianom w ubezpieczeniach OC). Często zdarza się, że Urząd skarbowy w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych blokuje na długi czas konta podatnika (m.in. celem zabezpieczenia należnych podatków oraz kar i odsetek, które będą ustalone w dalszym etapie postępownia), co może skończyć się upadkiem firmy spowodowanym niemożnością korzystania z posiadanych środków, a pokrycie kar z ewentualnego ubezpieczenia będzie niewielkim pocieszeniem. Poza tym konieczność zapłaty kar, ujawnionych (skumulowanych) podatków wraz z odsetkami ustawowymi, może spowodować niewypłacalność przedsiębiorcy, a więc drugi powód likwidacji działalności gospodarczej.

Czytaj więcej >