Strona wykorzystuje pliki cookies w celu gromadzenia statystyk, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.

faktury logowanie

12 30-73-666 Zadwoń do biura rachunkowego

 794-328-384 (Play), 506-733-666 (Orange)

biuro@gorfin.pl

Posiadamy licencję Ministerstwa Finansów od 2006 !
Usługi księgowe Kraków Grzegórzki
GORFIN
Biuro Rachunkowe Kraków Grzegórzki
GORFIN
Prowadzenie księgowości Kraków Podgórze

ZUS

Zmiany w przepisach od 2016 r. - jaki składki ZUS od drugiej umowy zlecenia?

 

Od stycznia druga umowa zlecenia będzie objęta także ubezpieczeniem społecznym, jeżeli z pierwszej umowy zleceniobiorca osiąga kwotę niższą niż minimalna krajowa tj. 1850 zł. Jeśli suma podstaw na ubezpieczenie społczene (czyt. kwota umowy brutto) z tych dwóch umów łącznie osiągnie lub przekroczy 1.850, to trzecia obowiązująca jednocześnie umowa zlecenia nie będzie objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym (będzie podlegać tylko ubezpieczenie zdrowotne).

 

Zmiany od 1 stycznia 2016 r. - działalność gospodarcza z ZUS-em preferencyjnym + umowa zlecenia (zbieg tytułów do ubezpieczeń):

 

Jeśli przedsiębioraca podlegający preferencyjnemu ZUS-owi jest jednocześnie zatrudniony na umowę zlecenia i nie osiągnie w danym miesiącu z umowy zlecenia kwoty odpowadającej minimalnemu wynagrodzeniu (1.850 zł) lub wyższej, umowa ta będzie objęta obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.  Jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia przekroczy 1.850 zł to umowa ta nadal będzie objęta ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, jednak wtedy będzie możliwość nie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej.

Zasada jest taka:

1) Działalność gospodarcza z ZUS-em preferencyjnym + umowa zlecenia (dwa tytuły do ubezpieczeń):

 Jeśli w danym miesiącu podstawa do ubezpieczeń społecznych z jednego z powyższych tytułów do ubezpieczeń przekroczy kwotę 1.850 zł (kwota minimalnego wynagrodzenia w 2016 r.), to powstanie obowiązek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tego tytułu, natomiast z drugiego tytułu obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jesteśmy na preferencyjnym ZUS-ie, to tylko umowa zlecenia może przekroczyć 1.850 zł i wtedy ubezpieczenie społeczne z działalności gospodarczej nie jest obowiązkowe.

Jeśli podstawa do ubezpieczenia społecznego z każdego z powyższych tytułów będzie niższa niż 1.850 zł, to obowiązek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego powstaje z obydwu tytułów.

2) Działalność gospodarcza z "dużym" ZUS-em umowa zlecenia (dwa tytuły do ubezpieczeń):

Jeśli podstawa do ubezpieczeń społecznych z umowy zlecenia jest taka jak z działalności gospodarczej lub wyższa, to ubezpieczony może wybrać, z którego tytułu chce podlegać pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, natomiast z drugiego tytułu będzie objęty obowiązkowo tylko ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

 

 

 

 

W tym dziale napiszemy między innymi:

- instrukcję płacenia składek ZUS

- ile naprawdę kosztuje pracownik (na razie w skrócie: wbrew pozorom, pomimo, że obciążenia płacowe w Polsce sa spore, to ostatecznie oficjalne zatrudnienie pracownika z pensją minimalną kosztuje około 400 zł!!!.  Dzieje się tak dlatego, że oficjalne wykazanie pracownika jako osoby zatrudnionej daje prawo zaliczenia wynagrodzenia i składek ZUS w koszty firmy). Szczegółowe wyliczenia wkrótce.